SPRZĄTANIE ŚWIATA

Każdy człowiek, zarówno dziecko jak i dorosły, powinien zdawać sobie sprawę z faktu, jak wielkie znaczenie dla życia na ziemi ma czyste środowisko przyrodnicze i jakie są skutki jego zanieczyszczeń.

W naszym przedszkolu od kilku lat zajmujemy się tematyką ekologiczną. Świadczy o tym fakt, że pracujemy na własnym programie ekologicznym.

Do współpracy włączamy również środowisko lokalne poprzez uczestnictwo w organizowanych przez nas różnych formach działań. Między innymi „Piknikach ekologicznych", wycieczkach w celu bezpośredniego obcowania z przyrodą, zajęciach badawczych czy konkursach plastycznych o tematyce ekologicznej.

Tegoroczna akcja „Sprzątania świata” nie mogła odbyć się bez naszego udziału. Przedszkolaki z grupy III i IV sprzątały okolice swojego przedszkola, tj. teren przylegający do ogrodu i okoliczny las. Plan sprzątania został opracowany wspólnie z dziećmi wcześniej. Wybrano właśnie to miejsce ze względu na jego bezpośrednie sąsiedztwo z przedszkolem. Jego widok z przedszkolnego ogrodu nie był zbyt ciekawy.

Przed przystąpieniem do sprzątania dzieci zostały odpowiednio wyposażone w rękawiczki i worki i ruszyły na pomoc środowisku.

Każde dziecko przeszło wyznaczoną trasą skrupulatnie rozglądając się, aby nie opuścić żadnego niepożądanego śmiecia. Pomagali wszyscy uczestnicy, ponieważ każdy przedszkolak wie, że miejscem na odpady jest kosz, a nie trawnik, las lub ulica.

Dzieci wspólnie z opiekunami – nauczycielkami zebrały kilka worków śmieci, które okoliczni mieszkańcy porzucili w lesie strasznie go szpecąc. Po zakończonym sprzątaniu dzieci umieściły śmieci tam, gdzie ich miejsce, czyli w koszu. Podczas tegorocznej akcji „Sprzątania świata” żaden śmieć nie umknął uwadze naszych małych ekologów.

Autor tekstu: Agnieszka Mazur
Relacja 2012-09-08, 22:35 | autor: Administrator Strony