Drodzy rodzice
Nasze przedszkolaki ( pięciolatki i sześciolatki ) wezmą udział w programie edukacyjnym pod nazwą „Dom Płomyka i Iskierki”.  Głównym celem programu jest poprawa bezpieczeństwa dzieci w miejscu zamieszkania, ale także i poza nimi.  Już 16 września 2019r. ( poniedziałek) grupa V o godz. 11.00, a 18 września 2019r. ( w środę) grupa IV o godz.9.00 odwiedzi Państwową Straż Pożarną
w Chrzanowie. Strażacy będą prowadzić zajęcia szkoleniowe z zakresu bezpieczeństwa pożarowego z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej i sprzętu pożarniczego.  Dzieci będą miały również możliwość zapoznać się z pracą strażaków  i sprzętem używanym w działaniach. Na realizację tego projektu, w siedzibie Komendy Powiatowej PSP w Chrzanowie zaadoptowano pomieszczenie, w którym zaaranżowano pokój, kuchnię oraz łazienkę,  a całość nazwano „Dom Płomyka i Iskierki”.
W domu tym dzieci będą mogły zobaczyć początki rozprzestrzenia się pożaru, jak działają czujki dymu i tlenku węgla, a także będą mogły nauczyć się jak zachować się podczas pożaru i prawidłowo ewakuować się z miejsca zagrożonego. Rolą strażaków będzie wytłumaczenie dzieciom, jak ustrzec się zatrucia tlenkiem węgla (czadem), jak należy dbać o właściwą wentylację pomieszczeń, jak działa czujka czadu, która ostrzega przed ewentualnym niebezpieczeństwem. Strażacy zademonstrują i wyjaśnią dlaczego niewłaściwe zachowania w kuchni mogą być źródłem pożaru.  W „Dom Płomyka i Iskierki” zamontowano również liczne elementy wyposażenia każdego domu, które na co dzień użytkowane w niewłaściwy sposób mogą doprowadzić do tragedii. Dzieci będą miały możliwość same wskazać te nieprawidłowości i określić do jakich niepożądanych skutków mogą one doprowadzić. Następnie „namacalnie” stykając się z realną sytuacją pojawienia się „dymu”, a w konsekwencji pożaru mogą wykorzystać w praktyce nabytą wcześniej wiedzę i np. skorzystać z telefonu, wezwać straż pożarną i ewakuować się w bezpieczny sposób.
Komunikat 2019-09-12, 19:20 | autor: Administrator Strony